Miközben tervezem a jövő heti online előadás anyagát (bővebben ITT) belefutottam újra egy régen olvasott, de továbbra is hasznos blogcikkbe, amely az izmaink indokolatlan túlterhelésével foglalkozik.
Erről a témáról ugyan most nem lesz szó külön az előadáson, de fontos témának tartom, ha rendszeresen szeretnél mozogni – BÁRMIT! – ezért ez a téma bővebben részét képezi majd a márciusban induló Biztos Alapokon – Kezdő jóga online tanfolyamnak!
Mi történik, ha rendszeresen túlterheljük egy izmunk?
Ha azt gondolnád, hogy csak a nem használt izom vagy izomcsoport tud elgyengülni, akkor sajnos rossz hírem van.
Ez ugyanis úgy működik, hogy amikor a rossz tartás miatt folyamatosan túlterhelünk egyes izomcsoportokat, ők azért gyengülnek el, akik helyett extrán dolgoznak, ők pedig azért épülnek le.. ördögi kör mondhatni.
“Ha azonban az izmot KRÓNIKUSAN túlterheljük, mondjuk napi 8-10 órát ücsörgünk a számítógép előtt jócskán előretolt fejjel, az izom tartósan nagyobb stressznek van kitéve, mint amennyit tolerálni képes úgy, hogy egészséges maradjon. Ilyenkor egész más mechanizmus játszódik le. A túlterhelt izom … folyamatos kontrakcióba (izomösszehúzódás) kényszerül, emiatt feszessé válik és krónikusan „rövidül”.”
Ha folyamatosan túlterheljük egy izmunk a beszűkült mozgásterjedelmen belül nem lesz érezhető a különbség, azonban ezen túl, a normál fiziológiás mozgástartományban végzett bármilyen mozgás során nagyon is elő fog jönni ez a fajta elgyengülés.
“Konklúzió: Az izom olyan sebességgel és hatékonysággal képes összehúzódni (ezáltal erőt kifejteni), amilyen sebességgel és hatékonysággal képes az ellazulásra. Ha folyamatos kontrakcióban van és nem képes ellazulni, összehúzódásra, ezáltal erőkifejtésre sem lesz képes. Hogy miért? Mert nem tudod kontrakcióba hozni azt, ami már eleve kontrakcióban van. Nem véletlen, hogy a modern mozgásterápia első, és egyik legfontosabb, és mindenképp kihagyhatatlan lépése/eleme…… nem, nem az erősítés, hanem bizony a LAZÍTÁS.”
LAZÍTÁS+ERŐSÍTÉS = RUGALMASSÁG ÉS TERHELHETŐSÉG
Ha jó a gyakorlások felépítése!
Nem arra van szükséged, hogy azt gyakorold ami jól megy, hanem arra, hogy azt fejleszd, ami nem megy!
Jellemzően ugyanis nem látjuk a fától az erdőt. Belülről szemlélve, nem mindig könnyű egyedül észrevenni, mi az ami hasznunkra van, és mi az ami pillanatnyilag nem segít.
(Idézett cikk: Feövenyessy Krisztina, a Balance Medical Fitness Akadémia vezetője – Néhány szó az izomegyensúly megbomlásokról – miért gyengül a túlterhelt izom?)