Amikor valami miatt műtéti beavatkozásra van szükségünk, akkor jellemzően nem gondolunk még rá, hogy az így keletkezett kisebb-nagyobb hegszövettel és közvetlen környezetével is érdemes külön foglalkoznunk a rehabilitációs időszak alatt. Pedig egy nem kezelt, vagy nem megfelelően kezelt heg később, akár évek múlva is sok kellemetlenséget tud okozni az esetleges belső összenövések és a nem megfelelően végbement hegesedés miatt.
Ennek megelőzésére ma már sikerrel alkalmazzák a hegmasszázs technikáját, amely a varratok kiszedésétől kezdve segít a műtét előtti állapotunkhoz és mozgástartományunkhoz legközelebb visszakerülni. Megelőzheti, valamint a minimálisra csökkentheti a heg alatti belső összenövések kialakulását (amelyek komoly egészségügyi problémákat okozhatnak utólag, leginkább hasi műtétek esetében) ezen kívül pedig segít jó közérzetünk mielőbbi visszanyerésében is, hiszen egy-egy műtét sokszor nagyon is megviseli az embert. Én is tudom, milyen ez, 2021-ben átéltem egy komolyabb nagy-hasi műtétet és az azt követő 5-6 hónapos teljes regenerálódáshoz szükséges időszakot.
A műtétet követően 4 hónappal már csoportos órákat tudtam tartani, körülbelül 6 hónappal utána pedig szinte teljesen visszanyertem eredeti mozgástartományomat is. A hegem pedig, azóta is teljesen problémamentes J
Nagyszerű kiegészítés gyógytorna mellett, segíti a rehabilitációt, még később akkor is, amikor a gyógytorna már nem szükséges, hanem át lehet térni más mozgásformák végzésére. Valamint akkor is ajánlott foglalkozni vele, ha esetleg ugyan nem indokolt a gyógytorna (műtétje válogatja). Olyankor érdemes lehet néhány alkalom jógaterápiás foglalkozással kombinálni, hogy a heg következtében ne alakulhasson ki tartáshiba és ne rögzüljön rossz mozgásminta, amiből később komoly mozgásszervi panaszok generálódhatnának.